Żywienie kur niosek

Zwierzęta te odgrywają decydującą rolę w przemyśle drobiarskim. Ich jaja liczą większą popularność na rynku UE. Wraz z rozwojem doszło do zmian dotyczących ich dokarmiania. Już dziś wiemy jak odpowiednio zadbać o ich dietę. W dzisiejszych czasach odchodzimy od chowu klatkowego, spowodowane zmianami w prawach europejskich na rzecz ulepszonego systemu ulepszonych klatek. Chów wolno wybiegowy czy też organiczny bądź ekologiczny obowiązuje od 01 stycznia 2012 roku. Wiemy dobrze, że systemy bateryjne były korzystniejsze biorąc pod uwagę fakt mniejszego zapotrzebowania na energię, to źle wpływało na ich ogólny stan.

Na co zwrócić uwagę przy doborze paszy?

To jakie składniki pokarmowe należy zapewnić tym ptakom jest zależne od wielu czynników:

  • Rasy, czy też hybrydy (która jest mieszańcem ras)
  • W jakim celu kury są hodowane (możemy mieć jako, te które niosą ja bądź te do rozmnażania)
  • Masy ciała (wyróżniamy lekkie, które mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż te, które są cięższe)
  • Wieku ptaków
  • To w jakim etapie nieśności teraz są
  • Systemu utrzymania

Prawidłowe żywienie kur niosek.

Pamiętajmy o odpowiednim doborze paszy, która w swoim składzie będzie miała odpowiednią ilość białka, aminokwasów, składników mineralnych czy też włókna surowego. Niezbędne jest też zaopatrzenie w wapń, który jest potrzebny w okresie nieśności. Możemy go dodać w postaci kredy pastewnej, dolomitu czy skruszonych skorupek muszli. Należy pamiętać o tym, by nie zmieniać gwałtownie mieszanek tylko stosowanie jednorodnych zestawień. Może to mieć też negatywne skutki w mikroflorze ich przewodu pokarmowego oraz źle wpłynąć na nich nieśność.

Zwrócić musimy uwagę na postać w jakiej pokarm jest podawany. Granulowana powoduje większy brak zainteresowania tych zwierząt doprowadzając do antropofagii. Wybierane jest wtedy pożywnie w formie sypkiej lecz jego wadą jest wydziobywanie większych ziarnek pokarmu, co doprowadza do strat. Dlatego też warto składniki mineralne podawać w formie większego granulatu.

Patrząc na korzyści dla układu pokarmowego warto wzbogacić dietę ptaków w ziarno czy też dostęp do żwirku. Doprowadza to do lepszego rozdrabniania pokarmu w jednej z części żołądka, tzw. Żołądku mięśniowym oraz zmniejszając pH kwasu solnego w przewodzie pokarmowym. Dlatego też, ta część przewodu ogranicza dostęp bakterii czy innych patogenów do pozostałej części układu. Możliwością urozmaicenia diety w dodatkową ilość białka, witamin i minerałów jest dodanie do pasz drożdży. Ziarno zbóż stanowi główne pożywienie ptaków, nie może jednak być wyłącznym pokarmem dla nich. Biorąc pod uwagę fakt na obniżoną wartość białka i niską zawartość witamin jak i składników mineralnych.

Alternatywne formy żywienia

Jednymi z nich jest odżywianie organiczne bądź ekologiczne. Jak wszędzie ma to swoje wady i zalety. Najlepiej stosować produkty, w których nie zastosowano nawozów sztucznych i pestycydów. Stosując ekologiczne pożywienie dla kur ma duży wpływ na wielkość jaj. Nawet mogą osiągnąć od 2% do 6% niż od tych, które chowane są w klatkach. Jednak to wadą stosowania tych produktów jest większy koszt utrzymania.

Czy należy stosować specjalistyczne pasze?

To jakie pasze zastosujemy zależą od tego w jakim wieku są kury, jakie mają zapotrzebowanie w swoim okresie odchowu i nieśności. W pierwszym etapie ich życia trzeba zapewnić im odpowiednią ilość energii metabolicznej, białka oraz pozostałych składników mineralnych, które przyczyniają się do rozwijania tkanek oraz kośćca. W kolejnym etapie skupiamy się na białku i wapniu, które jest potrzebne aby jajo prawidłowo się ukształtowało. Aby uatrakcyjnić produkcję jaj do ich diety dodajemy takie półprodukty z grupy kwasu linolowego jak siemię lniane, olej lniany czy olej rzepakowy oraz jod i żelazo.

Mamy dwa wyjścia, stworzyć taką efektywną paszę. Pierwszą z nich jest przygotowanie jej samodzielnie komponując z wysokiej jakości składnikami mineralnymi i aminokwasami. Drugim rozwiązaniem jest zakup już przygotowanego pokarmu gotowego do spożycia przez zwierzęta. Zawierają wtedy one enzymy paszowe (np. fitaze- enzym powodujący rozpad kwasów i soli na niższe fosforany), barwniki bądź antybiotyki dozwolone do stosowania u zwierząt, ale tylko w ich pierwszym etapie. Najczęściej takie pasze przygotowywane są przez firmy, które kierowane są bez pośrednictwa na fermy lub mniejsze punkty dystrybucji. W przypadku pojawienia się choroby lekarz weterynarz może zalecić stosowanie leczniczych mieszanek.

Sprawdzanie jakości ziarna.

Ziarna podawane kurom nie wszystkie są wzbogacone w witaminy z grupy B. Jego jakość zależy od różnych czynników, np. to w jakich warunkach zostało ono zebrane. Biorąc pod uwagę fakt, że drób jest wrażliwy, jego dieta nie może opierać się na pokarmie, który jest zepsuty. Pamiętajmy więc, aby dokładnie sprawdzić stan zanim zostanie on podany do konsumpcji. Ziarna, które są z pleśnią może wytworzyć mikotoksyny, które doprowadzą do zatrucia, których następstwem będzie obumarcie zwierząt.

Okres odchowu – dieta

Jest to okres wzrostu jak i rozwoju ptaków. W tym czasie ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilość białka. Jest ono potrzebne między innymi do dojrzałości płciowej. Oczywiście pamiętając, by nie przekarmiać kur, ponieważ może doprowadzić to do wcześniejszego znoszenia jaj. Efektem tego będą jaja, które zbyt wcześnie zniesione nie osiągną odpowiedniego rozmiaru, będą po prostu mniejsze. Musimy też pamiętać, że zbyt duża ilość węglowodanów w takiej paszy doprowadzi do rozbicia się kokoszek skutkując zmniejszeniem i pogorszeniem efektywności znoszenia jaj.

Okres nieśności – dieta

Odżywianie tych zwierząt w szczególności zależy od masy ciała. Ptaki lekkie, które mają szybszą przemianę materii, więc wymagają one zwiększonej ilości węglowodanów w pożywieniu. Zazwyczaj mogą jeść nieustannie, do woli. Ich żywienie uzależnione jest również od temperatury czy tego jaki to jest chów. Kolejnym dodatkiem do pasz jest wysoka zawartość białka, które ma wpływa na nieśność. Dodatkowo przy tym typie kur należy pamiętać o dostarczeni im odpowiedniej ilości wapnia i fosforu co przyczyni się do odpowiedniej skorupki jaja.

Kury typu ciężkiego, czyli te które przybierają szybciej na wadze poprzez ciągłą możliwość jedzenia. Zapotrzebowanie na paszę wzrasta wraz z okresem nieśności i pierzenia.

Typy chowu

Pierwszy to chów intensywny. Stosuje się go przy chowie wielkotowarowym. Ich odżywianie składa się z pełno-porcjowych domieszkach, które dostarczają odpowiednią ilość składników pokarmowych, aby produkcja jaj przebiegała prawidłowo. Możemy się spotkać z domieszką enzymów, która odpowiedzialna jest za szybsze trawienie pożywienia. Można też zauważyć stosowanie mieszkanek witaminowo mineralnych.

Drugim chowem jest chów ekstensywny, czyli taki gdzie wykorzystywane są pasze dostępne w gospodarstwie. Możemy wymienić takie produkty jak: ziemniaki, susze z zielonki, tarta marchew czy buraki i kapustę. W tym przypadku zwierzęta mają większy dostęp do wybiegów okrytych zielenią, z których mogą dodatkowo zaopatrzyć się w pokarm. Takie warunki wpływają najkorzystniej na nieśność i jakość znoszonych jaj, choćby ze względu na swobodę ruchów, świeże powietrze czy nawet oddziaływanie naturalnego światła. Ten chów praktykowany jest zazwyczaj w niewielkich gospodarstwach domowych, gdzie ilość tych ptaków nie jest wielka.

Co to są hybrydy ?

Hybryda to nazwa dla kurczaków ras mieszanych. Większość hybryd została wyhodowana z krzyżówki rasy Marans, Plymouth Rock, Sussex, Leghorn. Hybrydy zaczęto hodować gdy na świecie wzrosło zapotrzebowanie na jaja i mięso.

Żywienie takich ptaków jest odpowiednie do ich wzrostu. Odchów tych zwierząt jest podzielony na dwa etapy. Jeden z nich to czas, który trwa do około 22 tygodnia i dzielimy go na trzy okresy, które wskazują na zapotrzebowanie w danym momencie ile dane zwierzę powinno mieć dostarczone składników pokarmowych. Z początku podajemy im nieustannie paszy. W późniejszym czasie ilość pokarmu jest uzależniona od tego czy jest typu lekkiego czy ciężkiego. W ostatnim etapie, nazywany okresem przed nieśnym, mieszanka jest uzupełniona w większą zawartość białka i wapnia. Następne pasze przygotowywane są w zależności od nieśności.

Pora karmienia i dawkowanie

Pora karmienia paszy zależy od światła świetlnego. W momencie gdy światło się włączy zaczynają one pobór pokarmu. W czasie, w którym znoszą jaja pobierają nawet do 130g pokarmu dziennie. W chowie przyzagrodowym pasza podawana jest o dwóch porach dnia, tj rano i w południe zanim zwierzęta wejdą do kurnika.

Czy możemy stosować w żywieniu pasze objętościowe?

Zdaniem właścicieli takie pasze nie są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiedniej ilości energii i białka w warunkach intensywnej produkcji. Więc z podawaniem im ziemniaków, marchwi czy zielonki spotkamy się tylko przy fermach domowych. Spotkamy się tam z okolicznością wolnego wybiegu, gdzie mają one możliwość korzystania ze świeżego powietrza i pobierania takowych pasz. Ich odsetek to jedynie do 30% konsumowanej przez nich paszy. Taka zielonka to zazwyczaj posiekana trwa czy też pokrzywy. Jeśli zaś chodzi o ziemniaki, muszą być one wcześniej parowane, ponieważ zwierzęta te nie mają zdolności do rozkładania surowej skrobi ziemniaków. Zawartość ptialiny w ich ślinie jest niewielka, by mogły sobie z tym poradzić. parowanie ziemniaków usuwa z nich zawartość solaniny, która ma właściwości anty-żywieniowe. Szczególnie łupina od ziemniaków, która pozostanie na promieniach słonecznych. Stosowanie takich pasz, stosowane są przy odchowie kur średnich, gdzie jedna rocznie zniesie do 200 jaj.

Pamiętajmy więc, że odchów niosek jest uzależniony od wielu czynników. Aby uzyskać jak największą ilość jaj od jednej nioski trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy jej w każdym okresie niezbędnych wartości pokarmowych. Najlepiej zadbać o wysokiej jakości komponentów i dobrego trawienia owych produktów.