Mleko jest jednym z podstawowych produktów na świecie. Nie tylko używa się do produkcji mlek krowich, ale i owczych oraz kozich. Produkty, które bazują na mlekach nie tylko wyróżniają się pod względem walorów smakowych, ale również są źródłem białka i wielu witamin.
Jak wygląda proces powstawania serów z mleka owczego?
Sery z mleka owczego powstają w bacówce z wykorzystaniem tradycyjnych metod produkcji. Mleko owcze dostępne jest w sezonie wiosenno-letnim. Sam proces powstawania sera przebiega następująco:
- Mleko przecedzane jest, wykorzystując tradycyjne lniane płótna. Proces pozwala pozbyć się zanieczyszczeń.
- Drugim etapem jest dodanie podpuszczki do mleka, tzw. Enzym trawienny. Można wykorzystywać syntetyczne podpuszczki, aczkolwiek w większości przypadków stosuje się enzym trawienny pochodzenia naturalnego, np. z żołądków jagniąt bądź cieląt (proces nazywany klagiem).
- Wytwarza się masa serów, która jest odciskana.
- Następnie odciśniętą masę pozostawia się w przygotowanej wcześniej solance na około dobę, w celu pozbycia się nadmiaru wody oraz wyeliminowaniu bakterii.
- Po skończonym procesie moczenia, rozpoczynamy ostatni etap, czyli leżakowanie oraz wędzenie.
Czym charakteryzują się sery z mleka owczego?
Sery z mleka owczego, które są wytwarzane w sposób tradycyjny, cieszą się wciąż dużym uznaniem. Zaliczają się do żywności, jak wyżej wspomniano tradycyjnej, ale również do produkcji z nieprzetworzonych produktów i stosowanie naturalnych metod produkcji.
Uznawane są za produkty, które nie tylko przywracają drogę do korzeni, ale również pokazują, jak pielęgnować tradycję i kulturę. Charakteryzują się wyrazistymi oraz ostrzejszymi smakami, w porównaniu z serami tworzonym z mleka krowiego.
Najpopularniejsze sery, wykonywane z mleka owczego?
- Oscypek
Jeden z najpopularniejszych serów, które są wizytówką górskich terenów, szczególnie na Podhalu i Beskidach. Oscypek jest serem, który jest produktem regionalnym, którego nazwa jest chroniona oraz sposobie wyrobu. Jego produkcja odbywać się może tylko w kilkunastu miejscach, musi spełniać odpowiednie normy jakości oraz wyglądu.
Jest to ser wyrabiany ręcznie, moczony w solance, a na koniec wędzony. Łatwo go rozpoznać, ponieważ ma charakterystyczny kształt wrzeciona z wzorami rombów. Jak wyżej wspomnieliśmy, nazwa “oscypek” jest zastrzeżona, a sam wyrób kontrolowany: na straganach spotykamy się z nazwami takimi jak, “scypek, oszczypek lub szczypek”.
- Bundz
Ser ten w smaku jest łagodny, o odczuwalnej delikatnej słodkości. Wyrabiany jest podczas klagowania, czyli w chwili dodania podpuszczki do mleka owczego. Najlepiej spożywać go na świeżo, ponieważ po kilku dniach robi się kwaśny. Trik, który warto znać, aby przedłużyć jego ważność do spożycia to lekko go posolić.
- Bryndza
Powstaje z wyżej wymienionego dojrzałego bundzu, który mieli się, a następnie soli. Charakteryzuje się ostrym smakiem oraz łatwością w rozsmarowywaniu. Wykorzystuje się go najczęściej w farszu na pierogi. Bryndza tak jak w przypadku bundzy, nazwa jest chroniona. Może delikatnie różnić się walorami smakowymi bądź wyglądem – jednak zawsze powstaje w ten sam sposób: na początku dojrzewa bundz, a w następnej kolejności jest już bryndza.
- Feta
Ser w całości wykonany jest z mleka owczego. Czasami spotyka się rodzaje z dodatkiem mleka koziego. Ser feta rozpoznamy po standardowym białym kolorze, kruchości oraz miękkości. Wyróżnia się słonym smakiem, ze względu na wcześniejsze moczenie w solance. Sery feta z wyższej klasy powinny być kremowe w swojej konsystencji oraz delikatnie pikantne.
- Roquefort
Sery pleśniowe, które całkowicie produkowane są z mleka owczego. W wyglądzie charakterystyczne są niebieskie linie “żyłki” pleśni. W smaku delikatnie słony i wyraźnie pikantny.
- Manchego
Jeden z rodzai sera, który okres leżakowania ma od 2 miesięcy do 2 lat. Ich konsystencja jest spójna oraz podziurawiona.
- Gołka
Ser brany jako oscypek, ze względu na walcowaty kształt z wzorami geometrycznymi. Wyrabiany z mleka owczego z domieszką mleka krowiego. Smak tego sera uzależniony jest od ilości dodanego mleka owczego. Jeśli jego zawartość jest większa, to ser będzie o ostrzejszym smaku.
- Szyszki
Ten rodzaj sera również mylony jest z tradycyjnymi oscypkami. Są to sery wykonane z mieszanki mleka owczego z krowim. Niewielkich rozmiarów, charakterystyczny słony smak. Można spotkać je zarówno w wersji surowej, jak i wędzonej.
- Korbach
Wyróżnia się łagodnym smakiem. Z wyglądu przypomina warkocz, który pleciony jest z serowych wąskich nitek.
Przeczytaj ciekawy artykuł na temat —> Sery i mleko kozie
Jakie wartości odżywcze i witaminy mają sery owcze?
Sery owcze są uważane za dobre źródło białka zwierzęcego. Na plus jest wysoki poziom wapnia. Jednak w serze owczym znajdziemy również cynk, magnez, potas i fosfor. Dodatkowo witaminy takie jak: A, z grupy B (B2, B6,B9,B12), C oraz E.
Zawartość laktozy jest wyższa w porównaniu z nabiałem koziom czy krowim. Sery zawierają w sobie mniej kozeiny.
Podsumowanie
Sery owcze są dość popularne. Nie tylko sięgają ludzie po nie ze względu na tradycje i kulturę. Uwielbiane przez ludzi jako dodatek do kuchni, wykorzystywany w sałatkach oraz zapiekankach.