Kurnik mobilny – czy są warto?

W dzisiejszym artykule dowiemy się o mobilnych kurnikach. W jakim celu one powstają, czy są opłacalne?

Przede wszystkim jest to sposób na prowadzenie konwencjonalnej hodowli niosek, piskląt, brojlerów, kaczek oraz perliczek. Takie rozwiązanie również może być ekologiczne. Mobilne kurniki mają wpływ na poprawę chowu, ich jaj, a przede wszystkim ograniczają negatywne wpływy środowiska. Jest to jak najbardziej nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla hodowców, jak i zwierząt.

Kurnik mobilny jest uważany za taki, który ma bliższy kontakt z naturą. Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, w porównaniu z tradycyjnymi pomieszczeniami, są one bardziej elastyczne dla gospodarstwa. Ich projekt umożliwiają łatwe czyszczenie i dezynfekcję.

Kurniki mobilne projektowane są tak, aby uniemożliwiały rozprzestrzenianie się chorób między zwierzętami. Konstrukcja sama w sobie i jej wyposażenie jest dla ptactwa wygodnym miejscem, przede wszystkim bezpiecznym (chroniącym je przed zagrożeniami zewnętrznymi – warunki atmosferyczne, inna zwierzyna). Zapewniają one im stały dostęp do świeżego powietrza, pożywienia oraz wody.

Co to jest w ogóle mobilny kurnik?

Mobilny kurnik to inaczej ruchomy kurnik. Jest on łatwy do przenoszenia z jednego miejsca w drugie. Nie jest zamontowany na stałe. Możemy zmieniać jego położenie w zależności od naszych potrzeb. Cała konstrukcja kurnika zamontowana jest na kołach, które umożliwiają poruszanie się. Spotykamy też takie, które są mniejsze i można je przenieść ręcznie. Można jest spotkać również pod nazwą traktorem ruchomym, czy toczącym się kurnikiem. Wykonuje się je najczęściej z takich materiałów jak: PCV oraz sklejek, nie są wtedy ciężkie.

Zalety mobilnego kurnika

Jak każdy wynalazek i ten ma swoje zalety, poniżej kilka z nich

  • Ułatwiony zbiór jaj,
  • Łatwy w utrzymaniu czystości i dezynfekcji;
  • Jest dobrą ochroną przed drapieżnikami, takimi jak: bezpańskie psy, losy, szopy;
  • Przestrzeń zorganizowana tak, aby ułatwić karmienie, picie oraz swobodę poruszania drobiu;
  • Idealnie nadają się do monitorowania zdrowia oraz potrzeb i zachowań ptactwa;
  • Zdolność do drapania i dziobania, zjadania chwastów oraz szkodników przynosi pozytywny wpływ naszym pastwiskom;

Budowa kurników mobilnych oraz ich wyposażenie

Kurniki mobilne to nowinki technologiczne, które coraz częściej pojawiają się w hodowlach. Ich budowa może ułatwić pracę, a jednocześnie stworzyć sprzyjające warunki dla zwierząt. Jest kilka rodzai kurników mobilnych, od najprostszych zrobionych własnoręcznie poprzez wielkogabarytowe konstrukcje. Wybór takiego kurnika zależne jest od kilku czynników, np. od możliwości finansowych, przestrzeni oraz zapotrzebowania.

  1. Własnoręcznie wykonany przenośny – wykonany jest ze sklejki/desek i siatki, nie posiada w swojej budowanie kółek. Trzeba go przenosić ręcznie. Jest to rodzaj kurnika dla niewielkiej ilości ptactwa. Ale to nie tak, że nie można zamontować do niego kółek, bo owszem można.
  2. Przenośny kurnik z gniazdami na jajka  – taki rodzaj kurnika zawiera w sobie zagrodę, wybieg oraz gniazda do składania jaj. Gniazda  możemy ulepszyć i zainstalować otwory na zewnątrz kurnika, które umożliwią nam łatwiejszy zbiór jaj. Wykonanie taki przenośnych kurników jest łatwe i wykona się je za pomocą drewna oraz metalowych części. Taki rodzaj kurnika przeznaczony jest dla niewielkiej ilości zwierząt. W tym przypadku można mieć go bez kół jak i z kołami.
  3. Przenośny kurnik z wybiegiem – ten rodzaj jest większy, można go zbudować większą ilość ptactwa. Jego konstrukcja wykonana jest z siatki, plastiku, rur PCV oraz kół.
  4. Mamy również kurniki nowoczesne, które są produkowane przez firmy i są ogromne. Można jest znaleźć pod nazwą mobilna stodoła, która jest w pełni wyposażona w niezbędne sprzęty. Są one przenoszone dużo rzadziej niż te powyżej ze względu na swoje gabaryty, ale również, dlatego że wymagają stałego podłączenia. Zazwyczaj ten rodzaj ma zamontowane własne podwozie, które ułatwia transportowanie. Posiadają one regulowane elementy wentylacyjne oraz okna. Ich nowoczesność zaskakuje, mogą być wyposażone w automatyczną taśmę podawania jaj oraz samooczyszczenia. Ich wykonanie najczęściej jest z blaszanych elementów.

Podsumowanie ruchomych kurników

Jeśli myślisz o założeniu hodowli drobiu, jednym z praktycznych rozwiązań są mobilne kurniki. Nie tylko umożliwiają nam zmianę miejsca, ale również wypływają korzystnie na rozwój naszych zwierząt. Ptactwo również będąc w takim mobilnym kurniku, mają możliwość codziennie być przeniesione na świeżą trawę, co odniesie ten sam rezultat jak kury na wolnym wybiegu.