Hodowla brojlerów, inaczej kurczaków niesie za sobą wiele korzyści. Poniżej przedstawimy wszystkie informacje, które powinno się wiedzieć, zanim rozpoczniemy hodowlę tego drobiu. Brojlery hodujemy w celu pozyskania mięsa, a jeśli hodujemy ekologiczne kurczaki brojlery, to umożliwiamy innym zakup zdrowego i pysznego soczystego mięsa. Brojlery to kurczaki o specjalnej selekcji, które mają szybki wzrost oraz masę. Porównując je do innego drobiu, brojlery mają słabszą odporność i wymagają dokładniejszej opieki. Hodowca musi mieć wiedzę oraz odpowiednie przygotowanie na tę hodowlę. Brojlery są hodowane jedynie w celu pozyskiwania mięsa. W większości przypadków hodowcy nie zajmują się wylęganiem. Skupują gotowe kurczęta, aby dalej przeprowadzić proces, aż do sprzedaży. Warto pamiętać, aby dokładnie sprawdzić sprzedawcę i jego ofertę. Należy zakupić tylko zdrowe kurczaki, ponieważ występuje u nich większy odsetek śmiertelności niż w przypadku innych kur.
Jakie korzyści mamy prowadząc ekologiczną hodowlę brojlerów?
Jak wyżej wspomnieliśmy, ekologiczna hodowla brojlerów ma wiele korzyści. Najważniejszą korzyścią jest jakość mięsa. Z racji tego, że odpowiadasz za kontrolę całego procesu, masz gwarancję o jakości drobiu. Jeśli jest to hodowla w celach sprzedaży, jest to dobra inwestycja. Zyski ze sprzedaży ekologicznych brojlerów są większe niż ze zwykłej hodowli drobiu.
Najczęściej popełniane błędy przy hodowli brojlerów kurzych
Jako że hodowla brojlerów to szybki proces, można popełnić wiele błędów. W ciągu ich wzrostu (do 40 dni) nawet najmniejszy błąd, może spowodować nieodwracalne skutki. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania wzrostu masy ciała, a nawet do śmierci.
- Nieprawidłowa temperatura – powinna być w okolicach 33 stopni, u pisklaków termoregulacja zaczyna funkcjonować po niecałym miesiącu od narodzin. Warto obserwować zachowanie pisklaków, jeśli gromadzą się przy źródle ciepła, oznacza to, że jest im zimno. Natomiast jeśli oddalają się, oznacza to, że im za ciepło.
- Oświetlenie – w pierwszej fazie wzrostu zalecane jest naświetlanie pisklaków, jednak z późniejszym okresem powinny mieć jak najwięcej dostępu do naturalnego światła.
- Żywność – zabronione jest podawanie brojlerom takich produktów jak: gotowane ziemniaki, pieczywo, nieświeże produkty, piasek oraz gotowane jaja.
Jak zacząć prowadzić hodowlę brojlerów kurzych?
Podejmując się hodowli kurczaków – brojlerów warto, aby podjąć odpowiedni kroki, aby inwestycja się udała:
- Rasa – zacznijmy od wybrania odpowiedniej rady drobiu. Jest wiele ras, gdzie każda z nich cechuje się czymś innym. Najczęściej hodowcy decydują się na te, które w krótkim czasie szybko wzrastają oraz przybierają na wadze.
- Miejsce – organizacja tego miejsca powinna zapewniać im przestrzeń oraz komfort. Możemy im przygotować specjalnie przystosowane dla nich kurniki, bądź inne pomieszczenie.
- Warunki – najważniejszy aspekt to zadbanie o odpowiednie warunki dla brojlerów. Muszą mieć zapewniony dostęp do świeżej wody, przyjmować zbilansowaną dietę oraz przebywać w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wentylacji.
Hodowla ekologicznych brojlerów
Klasyfikujemy trzy rodzaje chowu. Zaczynając od intensywnego, przez półintensywny, a kończąc na ekstensywnym.
- Chów intensywny
W chowie intensywnym mamy dwa rodzaje:
- Głęboko ściółkowy – bezpośredni kontakt ze ściółką;
- Ściółkowo – rusztowy – odłączenie brojlerów od bezpośredniego kontaktu ze ściółką, łatwiejsze utrzymanie czystości kurnika;
W momencie kiedy drób osiągnie 2 kilograma masy, hodowla może dopuścić go do uboju. Jednak większość czeka, aż brojlery osiągną 2,5 kg – 3 kg masy ciała. Najczęściej koło piątego tygodnia życia. Takie kury, jako że są w hodowli intensywnej w swojej diecie, powinny mieć mieszanki paszowe, które składają się ze źródła białka oraz są wysoko energetyczne.
- Chów półintensywny
Brojlery kurze osiągają odpowiednią wagę do dwóch miesięcy. Po upływie półtora miesiąca należy do ich diety dołączyć zboże oraz zapewnić im poruszanie się po wolnym wybiegu. Ich dieta również powinna być kaloryczna, jednak nie tak bardzo jak w przypadku chowu intensywnego.
- Chów ekstensywny
Jest to jeden z najwolniejszych chowów drobiu. Hodowcy karmią je ekologicznymi paszami, urozmaicając ją innymi zbożami oraz zielonką. Brojlery w tym chowie mają dostęp do wolnego wybiegu nieograniczony dostęp. Najwcześniej do uboju gotowe są po upływie trzeciego miesiąca życia. Chów ekstensywny nie daje takiej ilości mięsa jak w wyżej wymienionych chowach. Jednak tutaj liczy się jakość mięsa, gdzie dla konsumenta znaczenie ma dobro zwierząt oraz pochodzenie go z ekologicznej hodowli.
Wymagania ekologiczne dotyczące prowadzenia hodowli drobiu
Prowadzenie hodowli ekologicznej to lista obostrzeń, nie tylko związanych z żywieniem kur. Kury muszą pochodzić z hodowli ekologicznej, aby w ogóle móc zacząć prowadzić ekologiczną działalność. Kupując kury, musimy otrzymać do niej dokumentację potwierdzającą ekologiczną hodowlę oraz żywienie. Decydując się na hodowlę jaj konsumpcyjnych, można wykorzystać kur w wieku do 16 tygodnia, które pochodzą z chowu konwencjonalnego. Jednak, muszą one na okres minimum sześciu tygodni zostać objęte programem żywienia ekologicznego, wykorzystując pasze ekologiczne. Nasuwa nam to prawo, które również dopiero po upływie 6 tygodni możemy ubiegać się o status gospodarstwa ekologicznego.
Żywienie brojlerów – jak to wygląda?
Jak dla każdego zwierzęcia, dieta powinna być odpowiednio zbilansowana do potrzeb. Powinna być również bogata w białko, oraz odpowiednie witaminy i minerały. W hodowli ekologicznej nie stosuje się mieszanek paszowych, które zawierają antybiotykowe stymulatory wzrostu, czy hormony przyspieszające wzrost. Dodawanie do diety odpowiednich produktów jest istotne, aby zadbać o poprawne przyswajanie produktów odżywczych oraz odpowiednie zdrowie układu pokarmowego. Ważne jest, aby ptactwo miało bezproblemowy dostęp do świeżej wody. Wszystko to prowadzi do zdrowych brojlerów i ich szybkiego wzrostu. Ważną informacją jest też to, aby zaprzestać karmienia drobiu 12 godzin przed ubojem.
Ekologiczna żywność dla brojlerów kurzych
Żywienie ekologiczne, nie tylko wymaga odpowiedniego dopasowania pod możliwości, ale również podporządkowanie się pod wymogi lokalnych instytucji certyfikujących. Zwraca się dużą uwagę na jakość mięsa, przygotowane warunki żywieniowe kur. W tym przypadku preferowaną formową chowu jest żywienie ekstensywne oraz utrzymanie warunków naturalnych. Taka forma oprócz dziennej dawki pasz uwzględnia również pasze naturalne, które kury pozyskują podczas czasu na wolnym wybiegu. Biorąc pod uwagę zmienność i niewystarczający zasób surowców paszowych w witaminy, pasza musi zostać odpowiednio uzupełniona.
Mieszanki pasz dla brojlerów
Głównym składnikiem pasz to kukurydza, pszenica, owies, pszenżyto oraz jęczmień. U piskląt nie zaleca się stosowania żyta, ponieważ może doprowadzić to do rozwolnienia. Pasza może również zawierać nasiona pochodzące z roślin oleistych, takich jak rzepak i soja. Aby zapobiec niedoborze białka, uzupełniamy paszę nasionami wysokobiałkowymi, takimi jak: łubin wąskolistny oraz groch. W składzie mieszanek paszowych można również znaleźć dodatki w postaci suszu z zielonek, szczególnie z młodej trawy i lucerny.
Dieta brojlerów kurzych, powinna również być uzupełniona w witaminy, minerały takie jak:
- Witamina A;
- Witamina D3;
- Witamina E;
- Witaminę K;
- Witaminy z grupy B;
- Kwas foliowy;
- Żelazo;
- Miedź;
- Cynk;
Odpowiednio dobrana pasza i regularne przyjmowanie pokarmów przez brojlery prowadzi do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Należy zadbać o najwyższej jakości produkty i ich składniki. Odpowiednie żywienie nie tylko pomaga zminimalizować wystąpienie chorób, różnego rodzaju dolegliwości związanych z niedoborem witamin i minerałów, ale również zmienia smak mięsa na smaczniejszy.
Małe podsumowanie
Prawidłowy rozwój brojlerów kurzych, szybki wzrost i ich zdrowie wynikają z odpowiedzialności ponoszonej za utrzymanie i żywienie. Jest to wymagające zajęcie, które wymaga skupienia i zaangażowania. To jak zaczynamy dbać o pisklaki od pierwszego dnia ich życia, jest istotne w późniejszym rozwoju. Żywienie brojlerów kurzych zależy od ich wieku, należy dopasować odpowiednie mieszanki paszowe. W hodowli i żywieniu ekologicznym drobiu nie należy ciąć kosztów. Może to spowodować zatrzymanie się wzrostu i spowodować występowanie chorób.